Autorităţile au declanşat operaţiuni de deszăpezire a drumurilor, reluare a aprovizionării cu apă şi energie electrică şi transport de alimente pentru populaţia izolată, în condiţiile în care temperaturile au scăzut sub -20 de grade Celsius, iar stratul de zăpadă depăşeşte 2,5 metri în unele zone. Comunităţile rurale izolate sunt situate la circa 600 de kilometri sud de Santiago şi au fost afectate şi de norul de cenuşă eliberat în atmosferă de vulcanul Puyehue, care a intrat în erupţie la 4 iunie. “Guvernul a decis să vină în ajutorul sinistraţilor (…) şi a declarat stare de catastrofă naturală, ceea ce ne permite să mobilizăm mai multe mijloace pentru a-i ajuta pe locuitori”, a declarat preşedintele chilian, Sebastian Pinera.
Locale
Politica
Joi, 21 Iulie 2011
Zăpadă de peste 2,5 metri în Chile
Mai mult de 16.000 de persoane au fost izolate din cauza căderilor masive de zăpadă din Chile, într-o regiune din sudul ţării afectată deja de recenta erupţie a vulcanului Puyehue.
Afisat de 130 de ori
Publicat in
Externe
Login to post comments
Online
Avem 64 vizitatori online
Horoscop
accident
alegeri
bani
baschet
basescu
boc
buget
Carei
concert
concurs
contrabanda
copii
csm satu mare
cs unio
divertisment
economie
elevi
externe
fotbal
greva
guvern
handbal
judet
judo
locale
olimpia
parlament
pdl
politica
ponta
primarie
psd
romani
Romania
sah
salarii
satmareni
satu mare
satumare
schengen
senat
social
sport
tigari
udmr
UE
Ungaria
USL
victor ponta
volei
Arhiva emisiuni
- Caleidoscop din Oas
- Ceaiul de dimineata
- Cu cartile pe masa
- Muzica si voie buna
- Ora adevarului
- Editie Speciala
- Nord Vestival
- Viata la tara
- Talk Show cu Valeriu Ioan
- Scoala Satmareana
- Incursiune in cotidian
- Glasul bisericii
- Amazonia
- Saptamana sportiva
- Oameni si fapte
- Stiri
- Lumea Afacerilor
- La izvor de cant si dor
- Alb si Negru
- Lumea copiilor
- Umanitar
- NVedem la TV
- The Smart Show
- Lifestyle
- Sarbatori
- Fata in fata
- Publicitate
- Florisal
- Actualitate careiana
- Cant ce-mi spune inima
- Primarul la raport
- Eu cu cine votez
Anunt Publicitar
|
Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din: două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. |










