Miercuri, 18 Mai 2011

Alba-neagra cu dările locale

Evalueaza
(0 voturi)
În timp ce Direcţia de Impozite şi Taxe Locale Satu Mare propune majorarea impozitelor pentru persoanele fizice cu 20%, primarul Iuliu Ilyes se opune oricărei majorări.

Politica fiscală nu are un numitor comun în cadrul Primăriei Satu Mare. Cel puţin acest lucru rezultă din poziţia nu tocmai convergentă dintre reprezentanţii Direcţiei de Impozite şi Taxe Locale (DITL) şi primarul municipiului Satu Mare, Iuliu Ilyes. Concret, dacă conducerea DITL a propus o majorare cu 20% a impozitelor datorate de către contribuabilii persoane fizice, primarul Ilyes consideră drept exagerată o astfel de creştere, promovând ideea abandonării oricărei forme de majorare. Propunerea DITL a fost exprimată ieri în cadrul unei dezbateri publice pe tema modificărilor unor taxe şi impozite locale, la care, din nefericire, nu au participat decât reprezentanţii administraţiei locale şi cei ai mass media.

Firmele cer majorarea impozitelor pentru sătmăreni
Reprezentanţii Direcţiei de Impozite şi Taxe Locale, prin vocea directorului Iosif Drimuş, au declarat că se impune o majorare “de bun-simţ” a impozitelor datorate de contribuabilii persoane fizice. Şi asta după ce în ultimii 12 ani nu au fost operate niciun fel de majorări ale impozitelor pentru persoanele fizice, în schimb impozitele fiind majorate cu 20% în cazul persoanelor juridice. De altfel, chiar patronii unor societăţi comerciale au solicitat majorarea impozitului local. “Se impune o majorare a impozitului la persoanele fizice din două motive. În primul rând, trebuie să se realizeze o aplicare uniformă a Codului Fiscal. Dacă anul trecut a fost operată o majorare de 20% a impozitelor datorate de firme, trebuie ştiut că din 1999 la persoanele fizice nu a fost operată nicio majorare. De aceea, pe bună dreptate, reprezentanţii firmelor au solicitat majorarea impozitelor. În al doilea rând, trebuie realizată o echilibrare a bugetului pe motiv că datorită bonificaţiilor acordate se creează un gol în buget care trebuie acoperit. Din nefericire, a scăzut şi gradul de colectare, de la 93% în 2009 la 82% în 2010”, a precizat directorul DITL, Iosif Drimuş.
Primarul Ilyes
se opune
Primarul municipiului Satu Mare, Iuliu Ilyes, se opune majorării impozitului la clădiri, terenuri şi maşini pentru persoanele fizice. Mai mult, edilul şef sătmărean mai urmăreşte chiar şi rezonarea unor străzi din municipiu, prin scoaterea lor din zona de impozitare B sau C şi plasarea acestora în zona de impozitare D. Motivul: străzile în cauză sunt neasfaltate. “Se vor opera mici schimbări în zonarea municipiului. Zonele A şi B s-au extins. De exemplu, nu ni se pare normal ca o stradă plină cu vile de la marginea oraşului să fie inclusă în zona de impozitare D, deci să plătească cel mai mic impozit, iar proprietarul unui apartament cu două camere din Cartierul Micro 14 să plătească mai mult. O astfel de zonă este cea a străzii Dara. Aşadar, aceste străzi vor intra în zona de impozitare B. Singurele excepţii vor face acele străzi în care există construite locuinţe de lux, dar străzile sunt neasfaltate. Aceste locuinţe vor rămâne în zona de impozitare D. În ceea ce priveşte majorarea impozitelor, nu sunt de acord cu acel procent de 20%. Mi se pare mult prea mare. Consider că ar fi mai potrivită o creştere de circa 5% sau chiar deloc”, a declarat primarul Ilyes.

Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro