Marţi, 19 Iulie 2011

Angajaţii MAI au intrat în febra evaluărilor

Evalueaza
(0 voturi)
Procesul de reorganizare este în toi în cadrul instituţiilor din Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI). La Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Someş“ (ISU) al judeţului Satu Mare prima testare a avut loc pe 11 iulie, dar urmează o a doua testare luna următoare.

Conform celor declarate de locotenentul Vlad Virag din cadrul ISU “Someş“ Satu Mare, după primul examen au picat 11 pompieri, aceştia fiind actualmente puşi la dispoziţie. În cadrul următoarei testări se vor ocupa alte trei posturi pentru care pot candida cele 11 cadre ISU puse la dispoziţie. Astfel, din toamnă opt pompieri ar rămâne pe dinafară la încadrarea pe posturi. Alţi opt şi-au dat demisia în ultimele luni, cei mai mulţi alegând să plece la muncă în străinătate. La Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) al judeţului Satu Mare zeci de poliţişti se bat pe 31 de funcţii. Conform celor menţionate de purtătorul de cuvânt al IJP Satu Mare, inspectorul principal Ana Mălăescu-Lăpuştea, marea reorganizare se face în cadrul Poliţiei Municipiului Satu Mare-Poliţia Rurală, Poliţia Oraşului Tăşnad, Serviciul de Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase, la Poliţia Oraşului Livada şi la Serviciul de Investigare a Fraudelor. Spre exemplu, la Serviciul de Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase cinci agenţi de poliţie se bat pentru patru posturi. “Examenul de departajare se va desfăşura la începutul lunii august, fiind vizate 31 de funcţii. Agenţii de poliţie vor fi testaţi în cadrul unui interviu pe teme profesionale”, a precizat reprezentantul IJP Satu Mare. Cei mai mulţi care vor rămâne fără un loc de muncă sunt poliţiştii de frontieră. La Inspectoratul Judeţean al Poliţiei de Frontieră (IJPF) Satu Mare evaluările se desfăşoară din 29 iulie şi până pe 2 august. Sunt vizate atât posturi de conducere cât şi de execuţie. “Peste 100 de posturi se desfiinţează şi aproximativ 70% dintre poliţiştii de frontieră participă la evaluare. Evaluarea se desfăşoară în scris pentru funcţiile de execuţie şi pe baza unui interviu pentru funcţiile de conducere”, a declarat purtătorul de cuvânt al IJPF Satu Mare, inspectorul Oana Totorean. Nu vor da examene poliţiştii de frontieră care ocupă funcţia de căţelari, dar nici şefii de puncte sau sectoare.

Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro