Vineri, 29 Iulie 2011

Brandul Olimpia Satu Mare a fost furat

Evalueaza
(1 vot)
Consilierul judeţean Beniamin Chira şi-a înregistrat în 2007 brandul Olimpia Satu Mare la OSIM, iar acum refuză să-l returneze echipei fanion a judeţului

Sedinţa de ieri a Consiliului Judeţean Satu Mare a debutat într-o atmosferă lejeră, cele 15 proiecte de hotărâre aflate pe ordinea de zi fiind aprobate în unanimitate. Scandalul a izbucnit la punctul diverse, când vicepreşedintele Ştef i-a solicitat consilierului judeţean Beniamin Chira să returneze echipei fanion a judeţului numele de Olimpia Satu Mare, pe care acesta l-a înregistrat la OSIM. Vicepreşedintele Govor l-a acuzat pur şi simplu de furt pe Chira, care a declarat că refuză categoric să cedeze drepturile asupra brandului.

Premii pentru elevii cu BAC de nota 10
În deschiderea şedinţei, preşedintele Csehi Arpad a anunţat că proiectul pistei de biciclişti în zona Carei – Foieni – Berea are şanse mari să obţină finanţare, situându-se pe locul 26 în ordinea depunerii la Fondul de Mediu. La propunerea conducerii Consiliului Judeţean, a fost alocată suma de 2.500 lei pentru premierea celor doi elevi sătmăreni care au obţinut media 10 la BAC în acest an. Este vorba de Dalia Cora şi Adina Laura Pop, ambele absolvente ale Colegiului Naţional Mihai Eminescu, care vor primi câte un premiu în valoare de 1.250 lei. Preşedintele Csehi a declarat că elevii cu rezultate foarte bune la BAC trebuie recompensaţi, exprimându-şi speranţa ca aceste premieri să fie instituite în fiecare an. Consilierii judeţeni au aprobat utilizarea unor sume din fondul de rezervă, au rectificat bugetul judeţului, au repartizat primăriilor banii pentru programul Laptele şi cornul şi au aprobat documentaţiile tehnice privind reabilitarea a şase tronsoane de drum judeţean. Consilierii judeţeni au aprobat preluarea unei aeronave MIG 23, dezafectată de dotările specifice militare, în patrimoniul Consiliului Judeţean.

Chira refuză să cedeze brandul
La capitolul diverse, preşedintele Csehi a anunţat că Consiliul Local Satu Mare a transferat Consiliului Judeţean un teren pentru viitorul sediu al Bibliotecii Judeţene, situat în spatele hotelului Aurora. Consiliul Judeţean va demara realizarea documentaţiei tehnico-economice, după care va organiza licitaţia pentru atribuirea lucrărilor.
Vicepreşedintele Adrian Ştef i-a solicitat consilierului judeţean Beniamin Chira să returneze echipei fanion a judeţului numele de Olimpia Satu Mare, pe care în 2007 acesta l-a înregistrat la OSIM. “Am demarat proiectul Olimpiei. Echipa şi-a îndeplinit până acum obiectivul însă nu pot continua pentru că colegul nostru, Beniamin Chira, a înregistrat în 2007 marca Olimpia Satu Mare pe numele său. Acum ar putea să corecteze această situaţie, cedând dreptul asupra brandului către clubul finanţat de noi”, a declarat Adrian Ştef. Consilierul judeţean Beniamin Chira a sărit ca ars. Acesta a declarat că va ceda dreptul asupra brandului doar când va intra în campanie electorală, însă în niciun caz mai repede.
Vicepreşedintele Mircea Govor l-a acuzat de furt pe consilierul Chira. “Am fost opt ani preşedintele Olimpiei şi nicio clipă nu m-am gândit la aşa ceva. Este total imoral să te duci acasă cu brandul clubului. Mi se pare un furt să iei în acest fel simbolul judeţului. Din această cauză, echipa aflată în proprietatea Consiliului Judeţean nu se poate înregistra la Federaţie”, a declarat vicepreşedintele Govor. Consilierul Ioan Rus i-a spus lui Chira că brandul Olimpia nu este o femeie, pe care să o ducă acasă când vrea el. Supăraţi că problema a ajuns să fie discutată în plen, Beniamin Chira şi ceilalţi consilieri judeţeni democrat-liberali au părăsit sala cu câteva minute înainte de încheierea şedinţei. Potrivit zvonurilor, consilierul Beniamin Chira intenţiona într-o vreme să-şi deschidă un ziar sub sigla Olimpia Satu Mare.
Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro