Un echipaj din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Carei a oprit pentru control, luni, în jurul orei 20.15, la intrarea în municipiul Carei, un autoturism marca Ford Mondeo, înmatriculat în Anglia. Maşina era condusă de Mariana U., în vârstă de 40 de ani, din Baia Mare. Poliţiştii de frontieră au constatat că pe bancheta din spate şi în portbagaj se află mai multe recipiente din plastic care conţineau un lichid incolor cu miros de alcool. În urma inventarierii s-a constatat că în cele 36 de recipiente din plastic se aflau 484 litri de alcool ce avea o concentraţie de 97 de grade. Conducătoarea auto a declarat că marfa a primit-o în municipiul Baia Mare şi trebuia să o transporte până în Oradea.
În dimineaţa zilei de ieri, în jurul orei 07.00, poliţiştii de frontieră din Carei au observat că şoferul unei autoutilitare, la vederea acestora, a oprit maşina în parcarea unei firme. În urma controlului, s-a constatat că şoferul este Tamas Gabor K., în vârstă de 43 de ani. Acesta conducea o autoutilitară marca Mazda, înmatriculată în Ungaria. În compartimentul de marfă al maşinii, în spatele unor cutii din carton, se aflau mai multe recipiente din plastic ce conţineau alcool. S-a constatat că în recipiente erau 1.367 litri alcool cu o concentraţie între 91 şi 96 grade.
Celor doi conducători auto le-au fost întocmite acte premergătoare începerii urmăririi penale pentru săvârşirea infracţiunilor de deţinere de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător şi evaziune fiscală. Maşinile şi întreaga cantitate de alcool au fost ridicate până la finalizarea cercetărilor. Întreaga cantitate de alcool se ridică la valoarea de 162.735 lei, iar comisarii Gărzii Financiare Satu Mare au evaluat prejudiciul adus statului român la valoarea de aproximativ 78.000 lei.
Locale
Politica
Marţi, 31 Mai 2011
Captură de aproape 2000 de litri de alcool
Alcoolul a fost găsit în două maşini oprite de poliţiştii de frontieră la intrarea în Carei
Afisat de 120 de ori
Publicat in
Locale
Login to post comments
Online
Avem 75 vizitatori online
Horoscop
accident
alegeri
bani
baschet
basescu
boc
buget
Carei
concert
concurs
contrabanda
copii
csm satu mare
cs unio
divertisment
economie
elevi
externe
fotbal
greva
guvern
handbal
judet
judo
locale
olimpia
parlament
pdl
politica
ponta
primarie
psd
romani
Romania
sah
salarii
satmareni
satu mare
satumare
schengen
senat
social
sport
tigari
udmr
UE
Ungaria
USL
victor ponta
volei
Arhiva emisiuni
- Caleidoscop din Oas
- Ceaiul de dimineata
- Cu cartile pe masa
- Muzica si voie buna
- Ora adevarului
- Editie Speciala
- Nord Vestival
- Viata la tara
- Talk Show cu Valeriu Ioan
- Scoala Satmareana
- Incursiune in cotidian
- Glasul bisericii
- Amazonia
- Saptamana sportiva
- Oameni si fapte
- Stiri
- Lumea Afacerilor
- La izvor de cant si dor
- Alb si Negru
- Lumea copiilor
- Umanitar
- NVedem la TV
- The Smart Show
- Lifestyle
- Sarbatori
- Fata in fata
- Publicitate
- Florisal
- Actualitate careiana
- Cant ce-mi spune inima
- Primarul la raport
- Eu cu cine votez
Anunt Publicitar
|
Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din: două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. |










