Vineri, 20 Ianuarie 2012

Cumpărarea fostului cinematograf Popular a fost amânată

Evalueaza
(0 voturi)
Consilierii locali s-au întrunit ieri în cadrul primei şedinţe din acest an. Cel mai important punct de pe ordinea de zi, referitor la eventuala cumpărare a clădirii fostului cinematograf Popular, a fost retras de pe ordinea de zi, urmând să fie discutat în cadrul unei şedinţe extraordinare, cel mai probabil în cursul săptămânii viitoare.

Concret, administraţia locală nu a reuşit să ajungă la o strategie în ceea ce priveşte oportunitatea achiziţionării clădirii. Şi asta pentru că potrivit raportului de evaluare a clădirii, document comandat de actualul proprietar, valoarea de piaţă a imobilului a fost estimată la 1.150.000 de euro, sumă considerată exagerată de către conducerea Primăriei Satu Mare. În acest moment, edilii locali au comandat un alt studiu, urmând ca în funcţie de rezultatele acestuia să se ia şi o decizie. În cazul în care clădirea nu va fi cumpărată, s-a luat în calcul închirierea acesteia, urmând ca administraţia locală să îşi ia angajamentul de a reabilita întreaga clădire. Tot în cadrul şedinţei de ieri, directorul Apaserv, Ioan Leitner, a fost mandatat de consilierii locali să încheie în numele societăţii tranzacţia cu contractorul AQUA ENGINEERING GmbH – firmă care reabilitează staţia de epurare de la Mărtineşti, în vederea stingerii tuturor disputelor existente. Concret, este vorba despre o penalitate de 10% impusă de Apaserv către firma austriacă ca urmare a întârzierilor la lucrările de reabilitare a staţiei de epurare de la Mărtineşti. Din cauza demersurilor juridice anevoioase, respectiv a existenţei riscului de i se imputa întreaga cheltuială, Apaserv s-a văzut nevoită, la intervenţia autorităţii contractante, să stingă litigiul în această fază, sarcina urmând să cadă în sarcina directorului Ioan Leitner. De asemenea, Primăria Satu Mare le-a cerut consilierilor locali să aprobe proiectul de hotărâre privind constituirea prin asociere a Grupării Europene de Cooperare Teritorială (GECT), proiectul fiind votat în unanimitate. Scopul GECT este să faciliteze accesarea directă de fonduri nerambursabile pentru proiectele de dezvoltare regională. Astfel, primarii oraşelor înfrăţite Satu Mare, Nyíregyháza – Ungaria şi Beregovo – Ucraina au purtat discuţii privind constituirea unui GECT înfiinţat de cele trei oraşe înfrăţite încă din anul 2010. Gruparea ar putea fi înregistrată în Ungaria, cu sediul la Nyíregyháza, sarcina pregătirii constituirii GECT din punct de vedere profesional revenind acestui oraş, care a câştigat o finanţare nerambursabilă pentru finanţarea acestei acţiuni.

 

Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro