Astfel, în cursul serii de duminică, la Punctul de Trecere a Frontierei Halmeu s-a prezentat pentru a ieşi din ţară cetăţeanul sloven Alojz K., în vârstă de 50 de ani. Acesta conducea un ansamblu de vehicule format dintr-un cap tractor marca Mercedes Benz şi semiremorcă marca Schmitz SO1, ambele vehicule fiind înmatriculate în Slovenia. Cu ocazia formalităţilor pentru ieşirea din ţară, la controlul de frontieră, lucrătorii PF au constatat că semiremorca este un bun căutat de autorităţile slovene pentru confiscare. Mai mult, la verificarea asigurării internaţionale tip carte verde pentru autovehiculul Mercedes Benz, poliţiştii de frontieră au observat că documentul nu este unul autentic, prezentând mai multe modificări. Şoferul a declarat că a luat ansamblul de vehicule din Slovenia şi urma să-l conducă până în Ucraina. Dar, acesta susţine că nu cunoaşte toate problemele ivite în legătură cu vehiculele, la controlul de frontieră.
Tot la PTF Halmeu, în cursul nopţii de duminică spre luni, s-a prezentat pentru a ieşi din ţară cetăţeanul sârb Dragan S., în vârstă de 36 de ani. Bărbatul conducea un autoturism marca Audi Q7, pe care erau aplicate plăcuţe cu numere de înmatriculare de Serbia. Împreună cu el în maşină călătorea şi un alt cetăţean sârb, în vârstă de 42 de ani. La controlul de frontieră efectuat pentru ieşirea din România, poliţiştii de frontieră au constatat că autoturismul cu care cei doi călătoreau figurează ca fiind furat din Franţa din septembrie 2009. Şoferul a declarat că a cumpărat maşina de la o firmă din Serbia contra sumei de 24.600 euro, dar nu ştia că este furată. Cei doi conducători auto s-au ales cu dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire la furt, iar slovenul mai este cercetat şi pentru uz de fals. Cele două autovehicule au fost indisponibilizate la sediul S.P.F. Halmeu până la finalizarea cercetărilor.
Locale
Politica
Luni, 14 Noiembrie 2011
Două autovehicule furate din străinătate, descoperite la Halmeu
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului PF Halmeu au depistat, la sfârşitul săptămânii trecute, două autovehicule care figurau ca fiind furate din străinătate.
Afisat de 108 de ori
Publicat in
Locale
Login to post comments
Online
Avem 44 vizitatori online
Horoscop
accident
alegeri
bani
baschet
basescu
boc
buget
Carei
concert
concurs
contrabanda
copii
csm satu mare
cs unio
divertisment
economie
elevi
externe
fotbal
greva
guvern
handbal
judet
judo
locale
olimpia
parlament
pdl
politica
ponta
primarie
psd
romani
Romania
sah
salarii
satmareni
satu mare
satumare
schengen
senat
social
sport
tigari
udmr
UE
Ungaria
USL
victor ponta
volei
Arhiva emisiuni
- Caleidoscop din Oas
- Ceaiul de dimineata
- Cu cartile pe masa
- Muzica si voie buna
- Ora adevarului
- Editie Speciala
- Nord Vestival
- Viata la tara
- Talk Show cu Valeriu Ioan
- Scoala Satmareana
- Incursiune in cotidian
- Glasul bisericii
- Amazonia
- Saptamana sportiva
- Oameni si fapte
- Stiri
- Lumea Afacerilor
- La izvor de cant si dor
- Alb si Negru
- Lumea copiilor
- Umanitar
- NVedem la TV
- The Smart Show
- Lifestyle
- Sarbatori
- Fata in fata
- Publicitate
- Florisal
- Actualitate careiana
- Cant ce-mi spune inima
- Primarul la raport
- Eu cu cine votez
Anunt Publicitar
|
Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din: două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. |










