Joi, 25 August 2011

Grupare specializată în obţinerea de credite cu acte false, anihilată de poliţişti

Evalueaza
(0 voturi)
Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor Satu Mare au întocmit dosare penale pe numele a doi sătmăreni care se specializaseră în obţinerea de credite bancare pe baza unor acte false. Cei doi, M. Gheorghe de 51 de ani şi F. Cristian de 41 de ani, sunt acuzaţi de săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi uz de fals.

“Cu sprijinul Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă, lucrătorii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor Satu Mare i-au identificat pe Gheorghe M., în vârstă de 51 ani, şi Cristian F., în vârstă de 41 de ani, care în baza unor documente false, respectiv contracte de muncă, adeverinţe de venit şi fişe fiscale, solicitau şi obţineau credite bancare de la diferite unităţi de pe raza municipiului Satu Mare”, se arată într-un comunicat de presă al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Satu Mare.
Poliţiştii au reuşit să-l prindă miercuri în flagrant pe M. Gheorghe în timp ce intenţiona să ridice de la o unitate bancară din municipiul Satu Mare suma de 25.000 lei, aferentă creditului, ca urmare a solicitării şi documentelor depuse în data de 12 august 2011. Verificările efectuate au stabilit faptul că din adeverinţa de salariu şi vechime în muncă, contractul individual de muncă prezentat, rezulta că susnumitul era angajatul unei societăţi comerciale din Satu Mare. De asemenea s-a stabilit că documentele mai sus menţionate au fost întocmite în fals de către Artur N., în vârstă de 23 de ani, şi Sandor N., în vârstă de 52 de ani, care urmau să primească suma de 2.500 lei după obţinerea creditului. Extinzând verificările, poliţiştii au constatat faptul că, folosindu-se de aceleaşi metode, Cristian F. a mai obţinut de la aceeaşi unitate bancară un credit în valoare de 13.400 lei.
Faţă de cei patru bărbaţi s-a dispus măsura reţinerii pe baza de ordonanţă de reţinere pentru o perioadă de 24 de ore, iar în cursul zilei de ieri au fost prezentaţi instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile. Întrucât instanţa nu a emis mandate de arestare, Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare, prin procurorul care supraveghează urmărirea penală în cauză, a dispus față de cei patru măsura interdicției de a nu părăsi țara pe o perioadă de 30 de zile.

Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro