Miercuri, 21 Decembrie 2011

Maicile de la Mănăstirea Lunca Apei cer ajutorul Prefecturii

Evalueaza
(0 voturi)
Chiar şi în prag de sărbători, Instituţia Prefectului a fost asaltată cu probleme de cetăţeni.

Cel mai interesant caz a fost cel al Maicii Teoctista – stareţa Mănăstirii Lunca Apei. Aceasta a solicitat, ieri, în cadrul audienţelor organizate la Prefectură, sprijin financiar pentru finalizarea lucrărilor la aşezământul monahal, lucrări abandonate din lipsă de fonduri. Cu toate că a solicitat sprijin de la toate instituţiile abilitate, mănăstirea a primit sprijin numai de la Consiliul Judeţean. Potrivit aceleiaşi surse, chiar şi lucrările efectuate până în prezent riscă să se degradeze dacă nu vor fi terminate.

Sprijin lumesc pentru mănăstire
Stareţa Mănăstirii Lunca Apei – Maica Teoctista – a cerut sprijinul Instituţiei Prefectului pentru a finaliza lucrările la aşezământul monahal. Stareţa Teoctista a declarat că a solicitat sprijin la toate instituţiile abilitate, prin care şi cele bisericeşti, dar s-a lovit de refuzul acestora. Singura instituţie care a sprijinit eforturile celor şapte măicuţe de la Lunca Apei a fost Consiliul Judeţean, care le-a alocat 1.000 de lei pentru efectuarea anumitor lucrări. “Am fost la toate instituţiile, dar numai cei de la Consiliul Judeţean m-au ajutat, care ne-au dat 1.000 de lei. În rest, nimeni! Am fost şi la Episcopia Maramureşului şi Sătmarului, dar au spus că trebuie să depunem proiecte la Ministerul Cultelor pentru a primi bani. Noi am depune şi proiecte, nu ne plângem, dar nu avem bani să contribuim cu partea noastră. Noi trăim numai din trei salarii. Şi din acestea ajungem să plătim un preot pensionar care vine duminică să ne ţină slujbă”, a declarat Maica Teoctista. Întrebată de ce nu a cerut sprijinul comunităţii, aceasta a indicat sărăcia comunităţii în care trăiesc. “Lunca Apei a fost desfiinţată după inundaţiile din anii 70. Mai locuiesc pe ici pe colo nişte familii de ţigani, dar sunt săraci. Oamenii nu vin la mănăstire că le este frică de ţigani. Şi noi numai prin mila lui Dumnezeu am ajuns să fim tefere şi nevătămate. Nu vreau să dau vina pe nimeni, dar lumea e săracă, nu are bani. M-aş duce şi la oamenii de afaceri, dar aceştia promit din curtoazie şi apoi uită de noi”, a mai precizat stareţa mănăstirii. În final, Maica Teoctista a fost primită de prefectul Radu Giurcă, care a promis că va încerca să găsească anumite forme de sprijin.

Lăsaţi fără curent, drept pedeapsă
Careianul Mihai Priscornit a solicit Instituţiei Prefectului să intervină ca mediator într-un conflic apărut între trei familii şi o societate agricolă din Carei. Mihai Priscornit a declarat că persoane din conducerea asociaţiei agricole l-au lăsat fără curent drept pedeapsă pentru un furt de produse agricole comis de persoane necunoscute. “Eu locuiesc în fostul canton CFR de la bariera Carei, spre Ghenci, pe DN 1F. Din luna august a acestui an stau fără curent pentru că şeful unei asociaţii agricole ne-a acuzat că i-am furat porumbul. Degeaba i-am spus că nu ştiu cine l-a furat, că nu ne crede. Ne-a spus să prindem hoţul, să îl ducem la el, iar atunci ne va da curent. Eu nu am cum să fac treaba asta, că nu sunt poliţist. Chiar dacă noi luăm curent de la asociaţie, printr-un act de subcontractare, nu mi se pare normal să ne lase în plină iarnă fără curent. Degeaba i-am spus că unul dintre vecini vindea porumb în Satu Mare, deşi cultura de porumb a acestuia era la pământ, că nu ne-a crezut. Eu îi înţeleg supărarea, dar nu mi se pare normal să plătim toate cele trei familii care locuiesc în zonă”, a declarat Mihai Priscornit. Reprezentanţii Prefecturii Satu Mare i-au promis careianului că vor lua legătura cu persoanele aflate în conducerea asociaţiei agricole pentru a lămuri situaţia.
Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro