Pentru acest festival au pregătit peste 20.000 de litri de bere germană Veldensteiner şi peste o tonă de cârnăciori bavarezi şi promit o atmosferă asemănătoare cu cea a festivalului din Bavaria.
Azi începe prima ediţie a festivalului Sathmarer Oktoberfest care se va desfăşura pe parcursul a două zile la cortul din incinta complexului Dana I de pe Drumul Careiului. Organizatorii aşteaptă ca mii de sătmăreni să participe la acest festival şi să guste din berea germană marca Veldensteiner şi din cârnăciorii bavarezi. Pentru acest eveniment au fost pregătite peste 20.000 de litri de bere şi peste o tonă de cârnăciori.
În afară de aceste degustări, sătmărenii mai pot câştiga, în cadrul unei tombole, o excursie de trei zile la Nurnberg pentru două persoane, care include şi vizitarea fabricii de bere, sau un sejur de două nopţi la Hotelul Ami din Băile Felix. Atmosfera va fi asigurată de fanfarele din judeţ, care vor cânta muzică germană, precum şi de alte ansambluri şi trupe de muzică din judeţ. Pentru ca servirea la mese să se desfăşoare rapid şi eficient se vor folosi “vouchere” (bonuri valorice), care pot fi cumpărate de la Asociaţia Economică Germano-Română pentru Regiunea de Nord Vest, str. Fragilor nr.1, cât şi la faţa locului, de la casieriile din incinta cortului.
Cei interesaţi vor putea ajunge la locul de desfăşurare a evenimentului şi cu autobuzele Transurban, care vor circula pe tot parcursul celor două zile, din oră în oră, între platoul din faţa Catedralei Romano-Catolice şi Hotelul Dana I. Preţul unui bilet dus-întors va fi 4 lei şi li se recomandă sătmărenilor să-şi procure bilete din zona centrală a oraşului pentru că de la cort nu va fi posibil acest lucru.
De asemenea, organizatorii promit că vor face o atmosferă asemănătoare cu cea existentă la festivalul cu acelaşi nume din Bavaria.
Locale
Politica
Vineri, 30 Septembrie 2011
Mii de sătmăreni aşteptaţi la Oktoberfest
Organizatorii Sathmarer Oktoberfest se aşteaptă ca mii de sătmăreni să guste din cea mai bună bere germană şi să guste cârnăciorii bavarezi în cele două zile de festival.
Login to post comments
Online
Avem 107 vizitatori online
Horoscop
accident
alegeri
bani
baschet
basescu
boc
buget
Carei
concert
concurs
contrabanda
copii
csm satu mare
cs unio
dans
divertisment
economie
elevi
externe
fotbal
greva
guvern
handbal
judet
judo
locale
olimpia
parlament
pdl
politica
ponta
primarie
psd
romani
Romania
sah
salarii
satmareni
satu mare
satumare
schengen
senat
social
sport
tigari
udmr
UE
Ungaria
USL
victor ponta
Arhiva emisiuni
- Caleidoscop din Oas
- Ceaiul de dimineata
- Cu cartile pe masa
- Muzica si voie buna
- Ora adevarului
- Editie Speciala
- Nord Vestival
- Viata la tara
- Talk Show cu Valeriu Ioan
- Scoala Satmareana
- Incursiune in cotidian
- Glasul bisericii
- Amazonia
- Saptamana sportiva
- Oameni si fapte
- Stiri
- Lumea Afacerilor
- La izvor de cant si dor
- Alb si Negru
- Lumea copiilor
- Umanitar
- NVedem la TV
- The Smart Show
- Lifestyle
- Sarbatori
- Fata in fata
- Publicitate
- Florisal
- Actualitate careiana
- Cant ce-mi spune inima
- Primarul la raport
- Eu cu cine votez
Anunt Publicitar
|
Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din: două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. |










