Marţi, 17 Mai 2011

Protest al crescătorilor de animale

Evalueaza
(0 voturi)
Crescătorii de animale atacă o hotărâre a Consiliului Local care interzice creşterea animalelor pe raza municipiului Satu Mare.

O hotărâre a Consiliului Local Satu Mare privind interzicerea creşterii animalelor şi păsărilor a creat diferite nemulţumiri din partea localnicilor. Un număr de 150 de persoane de pe strada Amaţiului au înaintat o petiţie la primărie prin care solicită anularea acestei decizii, oamenii fiind hotărâţi chiar să apeleze la instanţele de judecată dacă nu se va ajunge la o înţelegere pe cale amiabilă.

Unul dintre nemulţumiţi este sătmăreanul Alexandru Gorbe, un crescător pasionat de găini şi cocoşi de rasă. S-a apucat de acest hobby din 1996 şi de atunci a participat la zeci de concursuri locale şi naţionale, unde a câştigat diferite premii. În urmă cu câteva zile bărbatul s-a trezit cu o sesizare din partea Primăriei ca în termen de 30 de zile să îşi mute păsările sau să le sacrifice, pe motiv că este interzisă creşterea acestora la oraş. Sătmăreanul a declarat război administraţiei locale, fiind susţinut de alte 150 de persoane de pe aceeaşi stradă, care îşi cresc păsări în curte şi au înaintat şi o petiţie către Primărie. Printre sătmărenii nemulţumiţi de hotărârea Consiliului Local sunt şi crescătorii de porumbei din Satu Mare, grupaţi în trei asociaţii de profil. Avocatul sătmărean Adrian Cozma consideră că hotărârea este una abuzivă, deoarece interzice unele drepturi ale oamenilor. Pe de altă parte, primarul municipiului Satu Mare, Iuliu Ilyes, susţine că această hotârâre a fost luată în urmă cu 3 ani de zile şi prevede interzicerea creşterii animalelor dar şi a păsărilor, datorită mizeriei şi mirosului neplăcut pe care îl pot genera. În proiectul incriminat de sătmărenii nemulţumiţi se arată că: „Este interzisă creşterea păsărilor de curte, a porumbeilor, păunilor şi altor păsări de companie sau agrement, precum şi a iepurilor şi a nutriilor în zonele „A” şi „B” (centrale şi semicentrale – n.red.) ale municipiului Satu Mare. Este permisă creşterea până la 20 de bucăţi păsări de curte, porumbei, iepuri sau nutrii în fiecare gospodărie individuală din zonele „C” şi „D” de pe raza municipiului Satu Mare“. Dacă nu se va ajune la o înţelegere, oamenii sunt hotărâţi să acţioneze în instanţă hotărârea Consiliului Local.

Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro