Marţi, 31 Ianuarie 2012

Traian Băsescu: Nu sunt bani pentru mărirea salariilor şi pensiilor în 2012

Evalueaza
(0 voturi)
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, la Palatul Cotroceni, că după Consiliul European de la Bruxelles România are de luat o decizie foarte grea, care poate contravine aspiraţiilor sau iluziilor noastre de la intrarea în UE.

Dacă clasa politică nu vrea semnarea tratatului, voi fi furios.
Actualul Parlament este legitim. Dacă vorbim de viitorul Parlament, se poate discuta în 2013, doar că tratatul intră în vigoare fără noi. Credeţi că este în regulă ca o ţară ca România să nu fie capabilă să-şi asume regulile în timp util?
Ce salarii ar trebui să aibă românii ca să poată plăti gazul la preţul pieţei.
România şi-a îndeplinit toţi parametrii la care s-a angajat pentru 2012. Nu vom avea reproşuri legat de neîndeplinirea vreunui parametru.
S-au tăiat salariile şi la demnitari, dar aceştia nu sunt convingători când vorbesc de nevoia de a face ceva pentru populaţie.
Au fost infinit mai mulţi nemulţumiţi decât cei care au ieşit în stradă. Sacrificiile făcute de români nu trebuie întoarse pe dos pentru nişte voturi.
Eu nu am identificat în buget un loc de unde să tăiem şi să dăm bani. Sper să nu fie nevoie să apelăm la banii de la FMI.
Nu comentez declaraţiile pe care le fac politicienii din partide. Eu sunt unul dintre cei care şi-au călcat cel mai greu pe inimă când a trebuit să anunţ măsurile care s-au luat. Eu ştiu că foarte mulţi dintre cei aflaţi la guvernare au sentimentul că şi-au sacrificat voturile. Eu confirm că şi le-au sacrificat pentru ţară. România este într-un echilibru fragil. Ieri la Consiliu s-a confirmat că în 2012 va fi o scădere economică în UE. Marea problemă pentru 2012 este că în situaţia în care previziunile se vor confirma exporturile noastre vor scădea dacă nu găsim alte pieţe.
Cel mai greu mi se pare să transferăm mesajul corect către populaţie. Dificultăţile pe care le avem acum sunt generate de faptul că am gândit că putem trăi bine împrumutând continuu bani. Eu nu propun românilor un viitor de austeritate. Dacă intrăm în acest tratat România va fi mult mai atractivă pentru investiţii decât până acum.
România are un singur deficit structural, cel de la pensii. Cu cât vom crea mai multe locuri de muncă, cu atât deficitul se reduce.

Login to post comments
nvtv_live

Anunt Publicitar

Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din:  două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. 

talkshow
the_smart_show_sigla_tv
dsc_0141
NVdem la TV Duminica
ora 16-Raluca JOfi
SC NORD VEST TV ADVERTISING SRL
SATU MARE ,Str.Transilvaniei nr.3
Tel/ Fax: 0361-407733
Structura actionariat :  Govor Razvan Mircea 100%
Redactor sef:Timerman Dumitru
COD DEONTOLOGIC

CNA
Adresa: Bd. Libertatii nr.14,
sector 5, cod 050706,
Bucuresti, ROMÂNIA

 
<
Dezvoltat si intretinut de WantWeb Web Hosting By Smart-Hosting.ro