De altfel, si Statisticile Ministerului Sănătăţii arată ca 10% din români beau alcool în mod regulat. Astfel, în România, media anuală a consumului de alcool este de peste 15 litri pe cap de locuitor, în timp ce în Uniunea Europeană este de doar 12 litri.
În România, mai bine de două milioane de persoane consumă alcool în exces. Din acest motiv apar peste 70% din cazurile de violentă în familie si aproape jumătate din cazurile de crimă. Organizatia Mondială a Sănătătii atrage atentia asupra faptului că excesul de alcool omoară mai multi oameni decât SIDA si tuberculoza la un loc.
Aproximativ 100 de români mor in fiecare an, in medie, pentru ca beau prea mult.
Locale
Politica
Joi, 05 Ianuarie 2012
Românii, cei mai beţivi din Europa
Romanii beau mai mult decât ceilalti europeni, arată cel mai recent studiu al Organizatiei Mondiale a Sănătătii.
Afisat de 134 de ori
Publicat in
Social
Login to post comments
Online
Avem 43 vizitatori online
Horoscop
accident
alegeri
bani
baschet
basescu
boc
buget
Carei
concert
concurs
contrabanda
copii
csm satu mare
cs unio
dans
divertisment
economie
elevi
externe
fotbal
greva
guvern
handbal
judet
judo
locale
olimpia
parlament
pdl
politica
ponta
primarie
psd
romani
Romania
sah
salarii
satmareni
satu mare
satumare
schengen
senat
social
sport
tigari
udmr
UE
Ungaria
USL
victor ponta
Arhiva emisiuni
- Caleidoscop din Oas
- Ceaiul de dimineata
- Cu cartile pe masa
- Muzica si voie buna
- Ora adevarului
- Editie Speciala
- Nord Vestival
- Viata la tara
- Talk Show cu Valeriu Ioan
- Scoala Satmareana
- Incursiune in cotidian
- Glasul bisericii
- Amazonia
- Saptamana sportiva
- Oameni si fapte
- Stiri
- Lumea Afacerilor
- La izvor de cant si dor
- Alb si Negru
- Lumea copiilor
- Umanitar
- NVedem la TV
- The Smart Show
- Lifestyle
- Sarbatori
- Fata in fata
- Publicitate
- Florisal
- Actualitate careiana
- Cant ce-mi spune inima
- Primarul la raport
- Eu cu cine votez
Anunt Publicitar
|
Vând casă în Carei, pe strada Albinelor nr. 49, în zonă centrală, cu suprafaţă totală de 16 ari, construită în 1970 şi compusă din: două camere, două holuri, bucătărie, baie, cămară de alimente, pivniţă, racordată la sistemul public de apă - canal, gaz şi curent electric, cu fundaţie de piatră de munte, fără igrasie şi cu posibilitate de mansardare. Preţ 35000 Euro negociabil. Informaţii la numerele de telefon: 0261864177 şi 0762647154. |










